11 07 2016
Podsumowanie pierwszej połowy roku + plany
Czas na kolejne podsumowanie tego co dzieje się z blogiem i moją ścieżką zawodową. Mi pomaga to zebrać myśli, a podobno całkiem sporo osób chętnie to czyta. 😀
Możecie treść czytać jako artykuł, zobaczyć jako filmik na YT, albo pobrać podcast, by słuchać w drodze.
Krótkie przypomnienie pierwszego kwartału
Jakieś 3 miesiące temu opisałem optymistyczne 3 miesiące roku 2016. Można tam bardziej szczegółowo przeczytać co robiłem. Zapraszam również do mojego wpisu, w którym opisałem pierwszy miesiąc pracy „na swoim”.
Najważniejsze punkty z tych pierwszych 3 miesięcy:
- Ruszyła bardzo udana akcja crowdfundigowa mojego e-booka „Junior Developer„.
- Prototypowałem nową grę mobilną, którą aktualnie odstawiłem (więcej o tym później).
- Odciążyłem moją skrzynkę mailową i wiadomości na FB i Wykopie przez założenie grupy Facebookwej, w której można sobie wzajemnie pomagać. Pomysł był bardzo trafiony – do grupy dołączyło już grubo ponad 1000 osób.
- Rozwijałem nowego bloga, przez który chciałem promować softy muzyczno/edukacyjne. Opisałem w jednym wpisie pierwszy viral tego bloga. Aktualnie drugi blog też odstawiłem na później – zaraz szerzej opiszę, na czym aktualnie się koncentruję.
- Usprawniłem trochę rzeczy w mojej grze Note Fighter. Sam Gamedev odstawiam na jakiś czas – zaraz opiszę dlaczego. 🙂
…przejdźmy teraz do rzeczy z drugiego kwartału.
Pierwszy wywiad w ramach bloga JavaDevMatt
Chciałem zacząć wrzucać wywiady, z których osoby, które uczą się programowania (czy czegoś innego związanego z IT) mogą coś wynieść. Aktualnie udało mi się wrzucić tylko jeden. Tutaj w formie tekstowej, niż jako audio.
Mam jeszcze 2 inne wywiady gotowe do wrzucenia, ale jakoś ciągle coś wypada i ich jeszcze nie opublikowałem… 😉 okazuje się, że z takimi wywiadami jest więcej pracy niż się spodziewałem. Na pewno popracuję nad procesem, który pozwoli wrzucać wywiady częściej. Cieszę się, że udało się udostępnić chociaż jeden, bo czytelnicy pozytywnie na to zareagowali.
Pierwsza komercyjna współpraca na YouTube
Niedawno zacząłem współpracować z Vidopointem w kwestii różnych konkursów. Kolejny krok, to nagrywanie dla nich serii YT.
Aktualnie podpisałem umowę na 8 filmów serii „Kariera Programisty”. Poruszam tam podobne kwestia jak tutaj, tylko bez otoczki emigracyjnej. Playlistę serii macie tu.
Film, w którym ogłosiłem współpracę.
E-book „Junior Developer” pojawił się w pierwszym sklepie internetowym + obszerne podsumowanie akcji.
Po akcji na PolakPotrafi nadszedł czas gdzieś sprzedawać e-booka. Myślę nad własnym małym sklepikiem na blogu, ale aktualnie zdecydowałem się na sprzedaż przez Edukatorium.pl. Od dłuższego czasu współpracuję z radiem Kontestacja, a to praktycznie „ich” sklep – dlatego aktualnie e-book jest tam. Możliwie, że za jakiś czas pojawi się w innych miejscach. Plusem publikacji w Edukatorium było to, że otrzymałem pomoc w kwestii technicznej obróbki e-booka. 🙂
Jeżeli chodzi o samą akcję crowdfundigową. Zamiast odpisywać zawsze na pytania jaki był plan, co się udało, co nie… to zebrałem to w innym (bardzo obszernym) wpisie.
Pierwsza wersja PDF-a o efektywnej pracy, który był jedną z nagród ostatniej akcji crowdfundinfowej
Jedną z nagród akcji crowdfundigowej był dodatkowy PDF z narzędziami pracy i efektywną pracą. Udało mi się skończyć pierwszą jego wersję i ma pozytywne opinie.
Niżej prowizoryczna okładka. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może kiedyś rozbuduję to do pełnego osobnego e-booka, ale to jeszcze odległe plany.
Praca na drugim wydaniem e-booka, które pojawi się również na papierze
Jest parę tematów, o które często pytają czytelnicy e-booka. M. in. o przykłady pierwszych zadań w pierwszej pracy. To inne tematy mam zamiar wrzucić do drugiego wydania e-booka, które chcę tym razem wydać również na papierze. Powoli pracuję nad tym wydaniem. Niżej filmik z informacjami na ten temat. 🙂
Planowanie nowego produktu związanego z blogiem
E-book to pierwszy produkt, który pozwala mi zarabiać na blogu. Lubię taki układ. Dostarczam sporo treści za darmo, którymi przyciągam ludzi, następnie tworzę jakiś produkt, w którym mam zebraną sporą dawkę wiedzy w jedną całość.
Czytelnik płaci za to, że oszczędza czas, bo ma sporo wiedzy zebranej w jednym miejscu, a ja mam środki, by poświęcać więcej czasu na bloga i YouTube.
Kolejnym produktem (oprócz drugiego wydania e-booka „Junior Developer”), który planuje, to coś w rodzaju „fiszek” w formie audio dla programistów. Ot coś, by móc się czegoś nauczyć w formie audio podczas spaceru.
Dostaję trochę wiadomości, że powinienem nagrać jakiś dłuższy kurs Javy jako produkt. Myślę nad tym, ale to spory kawał pracy, by to sensownie przygotować, a nie wydać byle czego „bo i tak kupią, bo Cię lubią”. Aktualnie mniejszym krokiem (i dla mnie ciekawszym) wydaje się mi mój pomysł fiszek audio dla programistów – zdradzę więcej za jakiś czas… 😀
Praca nad dykcją
Czasami przewija się w komentarzach, że moja dykcja do dobrej nie należy. 😀 Postanowiłem zacząć nad tym pracować.
Dla osób, które chcą to śledzić i ewentualnie sami chcą popracować nad swoją dykcją, to do tej playlisty będę wrzucał kolejne filmy dotyczące pracy nad dykcją. Aktualnie są tam dwa filmy pojawiają się pierwsze komentarze, że jest powoli jakaś poprawa. Yaaay. 🙂
Seria „Praktyczne Programowanie” z LibGDX
Zawsze chciałem zacząć taką serię. Planujemy projekt -> rozwijamy go -> naprawiamy błędy -> planujemy co dalej etc. W końcu ruszyło to w serii „Praktyczne Programowanie” z LibGDX.
Niżej pierwszy film z serii:
Aktualnie pojawiło się 16 filmów, co daje łącznie prawie 7 godzin darmowych materiałów edukacyjnych.
Pomysł serii nie ma się ograniczać tylko do LibGDX. Może kiedyś napiszemy jakiegoś klienta FTP, może jakiś webserwis? Zobaczymy. 🙂
Reklama e-booka w „Programiście”
W ramach współpracy z magazynem „Programista” otrzymałem reklamę w ich magazynie. Chciałem się tylko pochwalić. 😀
Co chcę odłożyć lub porzucić?
Docelowo planowałem budować firmę, która będzie tworzyć edukacyjne gry muzyczne. Okazało się, że blogowanie jako „Programista na Emigracji” jest dużo bardziej opłacalne finansowo – a przynajmniej łatwiej o pierwsze sensowne wpływy.
Dalej planuję kiedyś poświęcić znowu więcej czasu na aplikacje edukacyjne, ale aktualnie zdecydowałem się ustabilizować moją sytuację finansową przez poświęcenie większości swojego czasu na bloga i kanał YT JavaDevMatt.
Zastanawiam się nawet, czy nie sprzedać moją grę Note Fighter, bo trochę szkoda, że aktualnie jej nie rozwijam.
Przeniesienie firmy do Polski?
W sierpniu będą 3 lata odkąd na stałe mieszkam w Hamburgu. Powoli jestem w stanie zarabiać niezależnie od lokalizacji. Aktualnie zaplanowałem sobie w październiku wrócić i spróbować z firmą w Polsce – aktualnie i tak prawie wszyscy moi partnerzy biznesowi znajdują się w Polsce. Później zależnie od tego jak będzie mi to odpowiadać, zdecyduję, czy zostaję na dłużej, czy wybieram kolejny kraj na parę lat emigracji.
Będzie ciekawie. 🙂
Jaki projekt pisać jako przygotowanie do pracy/stażu? Nauka w godzinach pracy jako programista
Gratulacje i powodzenia w dalszym rozwijaniu projektów. Decyzja o powrocie do Polski – ciekawa. Może USA jako kolejny kraj? Trudno o wyższy level, niż tam 😉
[…] Wypisać listę rzeczy, które się zrobiło. Widząc suche fakty, łatwiej nam przekonać nasz umysł, że jednak wiemy co robimy. Dla mnie taki cel spełniają podsumowania na blogu. Dobrze nimi uporządkować myśli, radzić sobie z Imposter Syndrome i przy okazji takie rzeczy są chętnie czytane. Tutaj przykład takiego podsumowania. […]
[…] się, że odłożę projekt gry na później. W półrocznym podsumowaniu wspomniałem, że myślę nawet nad sprzedażą gry. To wystarczyło, by ktoś się zainteresował i odezwał się do mnie w tej sprawie. […]