JavaDevMatt.pl – Mateusz Kupilas

Programista, przedsiębiorca, gamedev, bloger.

Junior Developer – Książka

Co powinieneś potrafić, by zacząć pracę jako programista? Praktyczne podejście do tematu.

W tej książce zebrałem w całość najważniejsze informacje z mojego bloga i kanału YT. Zarobkami z książki i e-booka finansuję czas, który poświęcam na tworzenie darmowych treści w sieci. Jednak zdaję sobie sprawę, że dla kogoś nawet taka kwota może być sporym wydatkiem. Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, to napisz mi krótkiego maila z wyjaśnieniem i wyślę Ci pdf-a e-booka za darmo.

E-book aktualnie do kupienia w moim sklepiku bloga. Wersję papierową książki znajdziesz tutaj.

Spis treści można zobaczyć tutaj.

Film promocyjny książki:

Recenzje:

„Szkoda, że ta książka nie powstała 9 lat temu, kiedy to ja zaczynałem swoją przygodę w świecie programowania :). Prawie każda strona to duży zastrzyk konkretnych informacji, które na pewno przydadzą się każdemu bez względu na to czy dopiero zastanawia się nad karierą programisty, szuka pracy czy jest już „juniorem”. Ja po przeczytaniu książki również czegoś się dowiedziałem i już „ukradłem” sobie dwie informacje. Żeby nie było tak pięknie:> to muszę przyznać, że nie do końca zgadzam się z opinią w temacie edukacji/studiów, jednak każdy ma prawo do swojej opinii. Tak czy inaczej uważam, że warto zainwestować swoje pieniądze aby zdobyć wiedzę, wynikającą bezpośrednio z doświadczenia Autora. Na pewno zwróci się ona z nawiązką.”

Marek Pol, Twórca aplikacji Mobilna Apteczka

„Zapisz sobie skrót klawiszowy na karteczkę i przyklej ją pod monitor. Jeśli po paru dniach uznasz ten skrót za bezużyteczny, to olej go.” – nie ma publikacji która porusza tak ważne aspekty programisty w tak bezdyskusyjny sposób. Każdego dnia możemy obserwować, że rozwój nowoczesnych technologii nabiera rozpędu a użytkownicy wymagają coraz szybszych serwisów internetowych, doskonalszych aplikacji, bardziej intuicyjnych oraz skrojonych na miarę i dostosowanych do indywidualnego użytkownika. Myślę, że trend rozwoju branży IT przyspiesza i szybko się nie skończy co rodzi bardzo dużo możliwości dla osób wchodzących na rynek pracy. Niestety nie ma publikacji na rynku która wprowadza do świata profesjonalnego programowania i objaśnia czym programowanie naprawdę jest i co należy umieć aby czuć się w tym sektorze komfortowo. Problemem literatury fachowej z dziedziny programowania jest brak pozycji która opisuje zawód programisty z praktycznego punktu widzenia. Programowanie to nie jedynie umiejętności twarde, technologie, algorytmy ale również umiejętności miękkie które są również bardzo istotne. Mateusz w swojej książce bardzo ładnie to podkreśla, obecnie programista to osoba która wyraża się w sposób bardzo elokwentny oraz umie się w sposób jasny porozumiewać. Zachęcam gorąco do lektury która opisuje zawód programisty w sposób praktyczny, lekturę polecam głównie dla osób dopiero rozpoczynających pracę ale również osoby z doświadczeniem znajdą parę interesujących myśli.”

Tomasz Waszczyk

„Książka napisana lekkim językiem, przyjemnie się ją czyta i kolejne strony mijają bardzo szybko.
Zawartość merytoryczna również jest na wysokim poziomie. W jednym miejscu zebrane są konkretne i bardzo praktyczne porady co należy robić jeżeli chce się zatrudnić w pierwszej pracy jako programista.
Napisane jest jakie umiejętności należy posiadać, jak należy się ich uczyć a dodatkowo podane są źródła z których można korzystać podczas nauki. Polecam książkę początkującym programistom i ludziom chcącym kształcić się w tej dziedzinie.”

Orzechon

„Programowanie dzieli sie na 2 rodzaje praktyczne i zadania typowo matematyczne(Ale ta czesc programowania nie ma sensu). Ksiazka ukazuje wszystkie elementy, ktore sa niezbedne do podjecia swojej 1 pracy jako programista. Opisuje czeste bledy popelniane przez mlodych adeptow sztuki programowania. Jesli chcesz w przyszlosci podjac prace jako programista i nie popelniac bledow, ktore wydluza droge do kariery, to jest to niezbedna pozycja i nie znajdziesz na rynku drugiej ksiazki tego typu.”

Kirliash

„Bardzo dobrze mi się go czytało, ciekawie i lekko napisany, ogrom praktycznych przykładów, wskazówek i porad, a co najważniejsze – przedstawienie tego samego problemu z dwóch różnych stron, bardzo mi się to podobało, pozwalało spojrzeć na niektóre aspekty pracy jako programista zarówno z pozytywnej strony jak i negatywnej. Sama struktura ebooka także zachęca do czytania, tekst nie jest jednolity i zbity w jedną całość, jest dużo akapitów, wypunktowań, czyta się bardzo dobrze.”

Adrian Zarzycki „TadeuszSynZygmunta”

„Na wstępie chciałbym pogratulować bardzo dobrej książki!
Jestem świeżo po jej przeczytaniu. Przyznam, że jest to zbiór naprawdę wartościowych porad dotyczących pierwszej pracy jako programista oraz kilku przydatnych programów (Github, Git), o których wcześniej nie słyszałem. Powiem Ci, że odwaliłeś kawał niezłej roboty. Mimo, że jestem w pierwszej klasie liceum i dopiero zaczynam moją przygodę z programowaniem to na pewno wrócę do Twojej lektury w okresie studiów czy nawet po nich. (Jeśli chodzi o szkołę wyższą to mnie nie przekonałeś w książce 😉 ). Pisze jedynie żeby ci pogratulować ebooka i życzyć sukcesów w dalszej pracy bo to co robisz jest naprawdę dobre!”

„Zacznę od tego, że zakupiłem dzisiaj Twoją książkę i przeczytałem ją od deski do deski. Bardzo przyjemnie się czyta tego ebooka – pomimo tego, że nigdy nie lubiłem czytać książek to ta tak mnie wciągnęła że nie mogłem się oderwać (dziewczyna też nie mogła mnie oderwać 😛 ).
A teraz o książce. Uważam, że książka jest napisana świetnie nawet dla osób, które nie są jakoś związane z IT. Myślę, że osoba po liceum czy nie trafionych studiach, która bardzo chce zacząć pracę jako programista, po przerobieniu od deski do deski tej książki (oczywiście mowa o poczytaniu i przerobieniu tych zagadnień o których wspominałeś) jest w stanie po kilku miesiącach załapać się do pracy jako programista. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. Wszystko dla mnie było zrozumiałe jak i ze wszystkim się zgadzam. Może dlatego ta pozycja tak przypadła mi do gustu, ponieważ w przyszłości (może dalekiej przyszłości) chciałbym mieć „swoją” firmę, która dostarczała by oprogramowanie jakimś innym firmom, które mogłyby przy pomocy tego oprogramowania zarabiać więcej $$ :). Dzięki za linki do źródeł, portali z których można czerpać dodatkową wiedzę jak i za podanie kilku kanałów na YT. Wszystkie kanały dostały suba i będę w wolnych chwilach (gdy programowanie w javie mi się „przeje” na dany dzień 🙂 ) oglądał i szukał nowych rozwiązań.”

Więcej recenzji

Więcej recenzji można przeczytać na LubimyCzytac.pl.

Gdzie można kupić?

W sklepiku mojego bloga – klik!

Zapraszam również do retrospektywy z samodzielnego wydania książki:

Retrospektywa z samodzielnego wydania książki „Junior Developer”

Okładka