JavaDevMatt.pl – Mateusz Kupilas

Programista, przedsiębiorca, gamedev, bloger.

Plany na rok 2019, protip jak znieść blokadę do działania + moje postanowienie noworoczne

Tak jak obiecałem we wpisie tydzień temu (polecam wcześniej przeczytać wpis sprzed tygodnia) – czas rozwinąć temat planów na rok 2019. 🙂 Przy okazji chciałbym wspomnieć o podejściu, które pomaga w przełamaniu się do robienia podobnych planów.

pis sprzed tygodnia) – czas rozwinąć temat planów na rok 2019. 🙂 Przy okazji chciałbym wspomnieć o podejściu, które pomaga w przełamaniu się do robienia podobnych planów.

Lepszy jest zły plan niż brak planu

W trakcie jego realizowania można przecież wdrażać zmiany i żonglować priorytetami – trudno to robić, gdy początkowego (nawet złego planu) nie było.

Przykładowo moje postanowienie noworoczne na rok 2018 było następujące: podcast „Retrospektywa” co tydzień. Trzymałem się planu przez pół roku. Następnie zrobiłem zaplanowaną przerwę wakacyjną i podjąłem decyzję, by zrezygnować z cotygodniowego publikowania. Ze względu na swoją specyfikę podcastu (podcast o autorskich projektach) mam bardzo ograniczoną pulę gości (naprawdę trudno znaleźć gościa do tego podcastu – większość osób pracuje na etacie i nie może publicznie za dużo mówić) i przy cotygodniowych odcinkach jakość podcastu ucierpi (musiałbym „na siłę” szukać osób, które napisały kolejnego „CRUD-a do portfolio”, a nie oto tutaj chodzi).

Czyli znowu:

  • powstał początkowy plan,
  • jakiś czas go realizowałem,
  • na podstawie nowych doświadczeń koryguję plan,
  • działam dalej. 🙂

Kiedyś planowanie bardzo mnie blokowało i często miałem wrażenie, że „straciłem X miesięcy”. Sytuację poprawiło zaakceptowanie, że początkowy plan praktycznie ZAWSZE się zmieni. Na 99% nastąpi korekta obranego kursu. Pojawią się nowe doświadczenia/informacje i na ich podstawie przejdziemy do dalszego działania. Natomiast nie można wprowadzić zmian do planu, jeśli początkowego. Niby banał, ale kiedyś nie umiałem tego zaakceptować i powodowało to blokady w działaniu.

Postanowienie na 2019?

Czas podjąć kolejną decyzję, która na 99% się za jakiś czas zmieni! 😉 Moim postanowieniem na rok 2019 jest zmiana sposobu korzystania z mediów społecznościowych. Dalej mam zamiar korzystać z nich w celach zawodowo/zasięgowych, ale chcę ograniczyć bezmyślne scrollowanie.

W poprzednim roku przeczytałem książkę „Deep Work„. Jednym z problemów poruszanych książce są media społecznościowe, które sabotują naszą produktywność. Tracimy umiejętność skupiania się na czymś, bo „na tylko na chwilę zerkniemy na newsfeed”, albo boimy się, że coś nas ominie, gdy nie sprawdzimy nowych powiadomień na Twitterze, czy afer na Wykopie.

Nie musicie koniecznie czytać książki (chociaż polecam). Jako skrót pomysłu polecam ten Ted Talk autora (niecałe 14 minut).

Nie mam zamiaru zrezygnować z mediów społecznościowych, ale chcę wprowadzić proste usprawnienia:

  • Facebook Messenger: Facebook stał się głównym komunikatorem w moim otoczeniu (i raczej to się długo nie zmieni – to często argument w dyskusji ograniczeniu social media). Na szczęście jest rozwiązanie: mogę korzystać z Messenger.com – mamy tam ten sam komunikator bez rozpraszającego newsfeeda, który moim zdaniem od dawna nic wartościowego nie wnosi.
  • Blokowanie stron w przeglądarce, by walczyć z nawykiem bezmyślnego scrollowania: pewnie złapaliście się czasami na bezmyślnym wpisaniu w przeglądarce „Twitter.com” i bezmyślnym scrollowaniu walla 🙂 by walczyć z tym złym nawykiem postanowiłem zainstalować w przeglądarce plugin blokujący te strony w moich godzinach pracy (korzystam z blocksite.co). Dla zainteresowanych lista stron, które zacząłem blokować:
  • Korzystanie z mediów społecznościowych głównie w celach zawodowych: Facebook jest dla mnie istotnym narzędziem promocyjnym i nie wyobrażam sobie, by z niego zrezygnować. Podobnie jak w przypadku Messangera, tutaj również można korzystać z ficzerów biznesowych, bez wchodzenia bezpośrednio na rozpraszającego Facebooka. Korzystam w tym celu https://business.facebook.com
  • Odcięcie mediów społecznościowych w smartfonie (oprócz wspomnianego komunikatora). Jeśli już z nich korzystam, to świadomie i tylko na laptopie.

Zobaczymy jakie będą efekty 🙂 za jakiś czas (najpóźniej w podobnym wpisie za rok) będę mógł podzielić się efektami.

Główny projekt na rok 2019

Moim głównym celem na rok 2019 jest międzynarodowe wydanie gry karcianej „IT Startup. Mam już trochę doświadczenia w promowaniu czegoś międzynarodowo (gra mobilna Note Fighter oraz eksperymentalny inny blog) – będę mógł wykorzystać to co już wiem i spróbować przenieść na rynek międzynarodowy parę rzeczy, które sprawdziły się w promowaniu „IT Startup” na rynku polskim.

Te działania to:

  • Przetłumaczenie gry na język angielski. Największy problem jest w przeniesieniu humoru gry na arenę międzynarodową. Aktualnie gra czerpie garściami z polskich memów typu „Programista 15k” i specyficznego „Januszostwa” polskiej rzeczywistości.
  • Usprawnienia gry. Sama gra przeszła przed wydaniem sporo testów, ale to nic przy feedbacku, który mnie zalał po faktycznym wydaniu gry . Sama gra bardzo się podoba, ale mam już małą listę usprawnień, która pozwoli na kolejny skok jakościowy produktu. 🙂
  • Wersja gry do samodzielnego druku, by zebrać listę mailową. Podobnie jak w przypadku wersji polskiej, przed wydaniem mam zamiar udostępnić darmową wersję gry do samodzielnego druku, by zebrać listę mailingową zainteresowanych. Mam zamiar przedstawiać projekt na reddicie, w paru grupach facebookowych, na Hacker News i innych miejscach, które testowałem podczas promocji moich innych międzynarodowych treści/projektów.
  • Najprawdopodobniej crowdfunding, by określić nakład gry i zrealizować przedsprzedaż. W tej kwestii nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji, ale prawdopodobnie będzie to crowdfunding/przedsprzedaż na portalu Kickstarter. Można w tym temacie poczytać te AMA na Reddicie. Z odpowiednim przygotowaniem wydanie takiego produktu międzynarodowo jest całkiem realne. W wersji polskiej miałem prościej, bo miałem rozpoznawalnego bloga i kanał YT, ale analizuję wiele międzynarodowych case study, które dowodzą, że da się również bez wcześniej zbudowanej tuby propagandowej.

Dodatek karcianki i gra mobilna

Przed wydaniem wersji angielskiej gry, mam zamiar wydać mały dodatek w wersji polskiej 🙂 pisałem o tym w moim podsumowaniu roku. Celuję, że sprzedaż ruszy na wiosnę 2019 (kwiecień?). Przekonamy się za parę miesięcy. Największym ryzykiem jest poślizg związany z grafiką projektu (część, którą zlecam na zewnątrz) – zawsze przy zlecaniu czegoś na zewnątrz zakładam przynajmniej miesiąc/dwa poślizgu. Można się na to wkurzać, albo to zaakceptować i uwzględnić w planowaniu projektu (wybieram dostosowaniem się do rzeczywistości). 😀

Docelowo chciałbym wydać wersją angielska dodatku razem z podstawką (by w potencjalnym crowdfundingu oferować od razu pakiet), ale decyzja o tym zapadnie dopiero po wydaniu podstawki w wersji polskiej (by zbadać jej odbiór).

Grę mobilną osadzoną w uniwersum „IT Startup” planowałem pół roku temu na Q1 2019, ale zdecydowałem się tu zmienić priorytety projektów. O ile projekt zostanie dokończony (może po drodze uznam, że warto robić coś innego), to nastąpi to dopiero po wydaniu wersji angielskiej karcianki. Ma to większy sens, niż kończenie jej teraz: jeśli w marę wypali, to będzie przy okazji promować angielską wersję gry karcianej – jeśli by wypaliła, ale angielska wersja byłaby „work in progress”, to straciłbym masę potencjalnej sprzedaży.

Uproszczona, eksperymentalna wersja „IT Startup”

Pod koniec roku 2018 odezwała się do mnie pewna firma IT. Są zainteresowani uproszczoną wersją „IT Startup” (by pograć szybciej), którą chcieliby jakoś sobie ładnie obrandować i wykorzystywać na targach pracy.

Wstępnie są zainteresowani zamówieniem 1000 egzemplarzy takiej gry 🙂 w parę dni domknąłem uproszczenie mechanik na takie potrzeby. Aktualnie jestem w fazie kończenia ładnego prototypu, który będę mógł zaprezentować wspomnianej firmie. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to będę miał nowy produkt: uproszczona wersja gry, którą można sobie zamówić z własnym brandingiem.

Nowa książka

W roku 2018 starałem się sprecyzować target drugiej książki. Robiłem notatki i zbierałem materiały źródłowe. W 2019 mam zamiar skończyć pisać treść, a samą książkę chcę wydać pod koniec kwietnia 2020 w moje 30. urodziny (powoli staję się starym dziadem :<).

Więcej na temat nowej książki napisałem w moim podsumowaniu 2018.

Badanie tematu tworzenia treści po angielsku

Zacząłem ten temat badać w czwartym kwartale 2018. Ważne, by znaleźć format, który zajmowałby mi w miarę mało czasu i miałem dużą ochotę go realizować. Testuję różne lekkie, humorystyczne treści z elementami edukacyjnymi. Zobaczymy, czy coś z tego wypali. Chciałem tę kwestię poruszyć tylko jako ciekawostkę – najprawdopodobniej w roku 2019 nic z tego nie będzie, ale od jakiegoś czasu chodzi mi to po głowie.

I to tyle. Po drodze pewnie sporo się zmieni. Chciałem się podzielić tym, co sobie rozpisałem na ten rok. Was również zachęcam do robienia podobnych planów (by było co zmieniać – zły plan zawsze jest lepszy od braku planu).

Have fun

5 thoughts on “Plany na rok 2019, protip jak znieść blokadę do działania + moje postanowienie noworoczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *