JavaDevMatt.pl – Mateusz Kupilas

Programista, przedsiębiorca, gamedev, bloger.

O papierowym wydaniu książki „Junior Developer”

Obiecywałem napisać coś więcej o papierowym wydaniu książki i drugim wydaniu ebooka.

jd-promo

Spis treści

Aktualny spis treści planowanego drugiego wydania ebooka (i książki papierowej) znajdziesz tutaj.

Krótkie przypomnienie: po co ta książka?

Nagrałem kiedyś krótki film promocyjny ebooka. 😀 Dobrze, że zacząłem pracować trochę nad moją dykcją – dzisiaj nie mogę słuchać tego nagrania.

Książka to zbiorowa odpowiedź na najczęstsze pytania zadawane przez osoby, które chcą zacząć pierwszą pracę jako programista, albo właśnie zaczęły swoją karierę w pierwszej firmie – prowadząc tego bloga i kanał YouTube sporo tych pytań dostaję i dzięki temu wiem co się ciągle powtarza. Na większość tych pytań odpowiadam na tym blogu i kanale YouTube. Jednak wpisów i filmów trochę jest (na YT mam już ponad 100 filmów) i pojawiła się potrzeba, by to co najważniejsze zebrać całość i zamieścić w jednym miejscu. Książka wydała się dobrym rozwiązaniem.

Przy okazji mam coś, dzięki czemu mogę monetyzować moją działalność na blogu i YouTube. Udostępniam sporo treści za darmo – w tym produkcie czytelnik płaci za to, że uporządkowałem (i gdzie trzeba streściłem to co najważniejsze) w jednym miejscu. Wyszło to chyba całkiem spokotutaj możecie przeczytać recenzje pierwszego wydania. Czytelnik książki oszczędza czas, nie musi czytać bloga i oglądać kanał YouTube od deski do deski, a ja mam środki, które pozwalają mi tworzyć więcej darmowej treści. Taki win-win.

Traktuję to jako alternatywę do serwisów typu Patronite. Czytelnik kupuje produkt, w którym ma zebrane to co najważniejsze w jedno miejsce, a ja mam środki, by poświęcać czas na tworzenie treści. Taki prosty deal. Jestem świadomy, że jest masę osób w kiepskiej sytuacji finansowej. Od początku powstania ebooka istniała możliwość wysłania mi maila z krótkim przedstawieniem swojej sytuacji – jeśli myślisz, że treść może Ci jakoś pomóc, chcesz ebooka, ale aktualnie zwyczajnie nie stać Cię na taką formę wsparcia projektu „JavaDevMatt”, to w odpowiedzi na takiego maila wysyłam PDF-a ebooka za darmo. Wierzę, że ludzie chcą się odwdzięczać – dostałem już parę maili od osób, którym wysłałem ebooka za darmo, że ostatecznie zakupili go po paru miesiącach. 🙂 Zdaję sobie sprawę, że i tak masę osób przesyła sobie pliki ebooka, a nie mam zamiaru tracić czasu na walkę z piractwem. Nie mam nikomu za złe przesyłanie dalej kopii ebooka – traktuję ten produkt jako formę wsparcia tego co robię na YouTube i na blogu, a nie jako kolejny produkt, który leży w półkach w Empiku. Prosiłbym jedynie o nie wrzucanie ebooka na śmieciowe serwisy typu Chomikuj.

Przejdźmy do tego jaka nowa treść pojawi się w książce papierowej i w drugim wydaniu ebooka.

Nowa treść

Po pierwszym wydaniu pojawiło się trochę sugestii co warto by wrzucić do drugiego wydania ebooka. Tutaj lista tego co zostało dodane:

  • Kim jest senior developer?
  • Faktyczne pierwsze zadania programistów. Są to zadania z tego wpisu, które zostaną trochę przeredagowane, by się to przyjemniej czytało.
  • O tym, że nie warto moim zdaniem zaczynać jako freelancer.
  • O impostor syndrome. Jest o tym wpis na blogu.
  • O tym by nie „siedzieć jaskini”. Tutaj wpis na blogu.
  • Więcej o pracy z bugami.
  • Więcej treści o tym skąd się uczyć.
  • Dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z programowaniem: trochę na temat tego od jakiego języka programowania zacząć.

Spis treści pierwszego wydania można zobaczyć tutaj. Spis treści drugiego wydania dostępny tutaj.

Kiedy książka papierowa? I za ile?

Treść jest gotowa. 🙂 Pozostało zlecenie profesjonalnej redakcji/korekty i przygotowanie do druku. Książkę wydaję samodzielnie – bez wydawnictwa. Dzięki temu prawie cała kwota ląduje w mojej kieszeni (jedynie trochę zabierają podatki 😀 + koszty redakcji/korekty, przygotowania do druku i sam druk).

W przypadku samodzielnego wydania muszę zdecydować jaki nakład wydrukować w drukarni. Dlatego mam zamiar wystartować z przedsprzedażą książki. Czytelnik kupujący w przedsprzedaży może kupić książkę taniej – w końcu pomaga mi w ustaleniu ilości książek do druku. Co do ceny wydania papierowego: 39zł w przedsprzedaży. Po zakończeniu przedsprzedaży książka będzie do kupienia za 49zł. Planuję 2 miesiące przedsprzedaży: mniej więcej tyle czasu daję sobie na ostateczną redakcję/korektę i przygotowanie do druku – oby obeszło się bez ogromnego poślizgu ;). Myślę, że uda mi się jeszcze w tym miesiącu odpalić przedsprzedaż – na pewno o tym poinformuję – jeśli jeszcze nie jesteś na mojej liście mailingowej, to po prawej stronie bloga możesz dodać się na listę -> przez nią na pewno poinformuję o starcie przedsprzedaży książki (przy okazji automatycznie na maila przyjdzie Wam darmowa próbka ebooka).

Informacja dla tych, którzy zakupili pierwsze wydana ebooka – otrzymacie drugie wydanie za darmo na maila.

Kiedy premiera?

Szacuję, że od odpalenia przedsprzedaży wyrobię się w 2-3 miesiące z wydaniem papierowym – czyli optymistycznie premiera pod koniec marca. Jednak nie chcę się deklarować na ten marzec – różnie bywa z tym szacowaniem :D. To moje pierwsze samodzielne wydanie papierowe i bezpieczniejszą datą premiery jest kwiecień (albo w pesymistycznym scenariuszu maj) – około rok od wydania ebooka. Czyli: jak pójdzie gładko to koniec marca, zależnie od komplikacji może to być kwiecień/maj, nie chcę się teraz deklarować, bo nie chcę Was okłamywać. Przed premierą nastąpią 2 miesiące przedsprzedaży, które pomogą oszacować jaki nakład ma zostać wydrukowany – za pomoc w oszacowaniu druku czytelnik będzie miał książkę taniej.

To tyle. 🙂 Dziękuję za Wasze wsparcie.

Bawcie się dobrze.

Mateusz

final

 

5 thoughts on “O papierowym wydaniu książki „Junior Developer”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *