JavaDevMatt.pl – Mateusz Kupilas

Programista, przedsiębiorca, gamedev, bloger.

Negocjowanie stawki jako programista + pytania co do przyszłości projektu JavaDevMatt.pl

Postanowiłem, że zamiast ślepo brnąć do przodu i zdobywać kolejnych subskrybentów i fanów na FB przez wrzucanie co tydzień podobnej formuły, warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić się co dalej. W filmiku macie więcej na ten temat. 🙂

Temat odcinka „Programisty Na Emigracji” – Negocjowanie stawki jako programista oraz od czego zależy to ile zarabiacie.

tl;dw dla niecierpliwych 🙂

1. Umiejętność negocjacji / znajomość rynku

– Podstawowy błąd to brak znajomości tego ile jesteś warty na rynku. Zawsze powinieneś sobie pogooglać ile jesteś wart w Twojej okolicy. Widełki płacowe znajdziesz pod frazami „<nazwa miasta> <nazwa zawodu> salary”, ewentualnie samiast „salary” niemieckie „Gehalt”. Znalezienie widełek płacowych w przypadków polskich ogłoszeń jest może trochę trudniejsze, ale też jest to możliwe. Np. portal nofluffjobs.com robi to dosyć dobrze.

Przecież w najgorszym wypadku zaproponowana stawka zostanie obniżona. W górę raczej mało kto będzie proponował – chociaż i to się czasami zdarza. 🙂

– Renegocjowanie stawki. Staraj się przynajmniej raz na rok spróbować wynegocjować dla siebie lepsze warunki. Rekrutacja nowego pracownika sporo kosztuje. Firmy rekrutacyjne biorą po 3 pensje brutto za rekrutację pracownika. Wdrożenie nowego pracownika również sporo kosztuje…. Dlatego opłaca się docenienie pracownika, który faktycznie się rozwija. Jeśli przez ostatni rok zrobiłeś spory krok do przodu, dużo się nauczyliście i faktycznie jesteście więcej warci, to nie można się wstydzić zażądania gratyfikacji finansowej.

2. Faktyczne umiejętności / umiejętność „sprzedania się”

Jak się „sprzedać”? Najłatwiej pokazać to w swoim projekcie, który możecie przedstawić. Warto też sobie przygotować odpowiedź na pytanie „jakie były największe problemy w ostatnim projekcie i jak je rozwiązaliście?”.

Temat jest bardzo śliski, bo sporo osób nigdy nie pracowała komercyjnie i nie wie czy to co potrafią jest już coś warte. Najlepszym sposobem weryfikacji swoich umiejętności jest po protu zaryzykowanie rekrutacji. W końcu nikt Wam nie zabroni aplikować ponownie za pół roku, czy za rok. W końcu trzeba wiedzieć na czym się stoi.

3. Kogo znasz?

Nie chodzi tu o dostanie pracy przez „znajomości” 😉 w jakimś urzędzie państwowym, czy innym miejscu, które nie wymaga szczególnych umiejętności.

Osoba, która może potwierdzić, że pracowała z Tobą w projekcie, sprawia, że jesteś bardziej wiarygodny. Sieć kontaktów powoduje również, że częściej będziesz dostawał oferty pracy z konkretną propozycją stawki, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się orientować ile jesteś aktualnie warty na rynku.

banerjd

8 thoughts on “Negocjowanie stawki jako programista + pytania co do przyszłości projektu JavaDevMatt.pl

  • Jarek pisze:

    Witam,

    osobiście lubie te Twoje cotygodniowe „ogólnikowe gadanie”, ale chętnie oglądałbym również te bardziej techniczne odcinki. Wzorce projektowe to jest to co mnie teraz męczy i z góry bardzo dziękuje jak coś z ciekawymi przykładami o nich opowiesz… Polecasz jakąś książkę jako „słowo wstępu” do łatwiejszego zrozumienia i rozpoczęcia ich stosowania w temacie wzorców?

    Pozdrawiam i tak trzymaj… ja dla mnie jest coraz lepiej.

  • Artur pisze:

    Jeżeli masz jakieś informacje lub znajomych to zrób materiał o programowaniu w gamedev 🙂 Jak się wkręcić, czy to prawda że dużo mniej zarabia się w gamedev itp 🙂

  • Szymon pisze:

    Cześć.
    Oglądam Twoje materiały od niedawna i muszę przyznać, że są bardzo pomocne. Aktualnie kończę technikum informatyczne, po czym chciałbym ruszyć do pracy w zawodzie programisty. Rozwijam własne projekty tj. mam już jedną aplikację w google play, a teraz pracuję nad drugą. Przez te wszystkie miesiące nauki Androida i Javy zauważyłem, że 99% problemów można rozwiązać za pomocą googlowania. Nikt jednak nie nauczył mnie „życia”. Nie znalazłem nigdzie porad na temat tego jak przygotować się do tego zawodu od strony innej niż klepanie kodu. Z tego powodu jestem za obecną formą bloga i kanału na youtubie. Oczywiście nie pogardzę jakimś praktycznym tematem raz na jakiś czas, jednak uważam, że to co aktualnie robisz jest bardzo ważną wiedzą, której próżno szukać w Internecie. Czekam na więcej. Mam nadzieję, że będzie mi dane kiedyś pracować z Tobą lub z równie zajebistymi ludźmi. 😉
    Pozdrawiam, Szymon

  • Jon pisze:

    Jak dla mnie to dobrym pomysłem byłoby regularne przedstawianie technicznych zagadnień. Wzorce projektowe naprawdę byłyby super – może na przykładach rzeczywistych aplikacji w JEE/Android (osobiście preferuję JEE ;))?
    Ale nie rezygnuj całkowicie z tego ogólnego gadania. Bo np. wątek dotyczący zarobków jest wg mnie ważny i dobrze, że go poruszyłeś. Imho dobrym zestawem byłoby po zrobieniu kilku odcinków technicznych jeden taki ogólnikowy.

    Pozdro, robisz naprawdę fajną robotę 🙂

    • JavaDevMatt pisze:

      Dziekuje. „Gadanie” nie zniknie. 😉 Jednak ogranicze je troche, bo przygotowanie takiego czegos co tydzien jest jednak bardzo czasochlonne.

  • Nocny inspirator pisze:

    Nie przestawaj robić tego, co tworzysz! Ta forma projektu czyni Cię oryginalnym, tutoriali w necie jest w bród (Derek, ProgrammersCave etc.). Naprawdę nie wierzę w to Matt, że jakiś komentarz wykopka-samozwańczego-deva mógł Tobą zachwiać 🙂 TO JUŻ ZASZŁO ZA DALEKO! NIE PRZESTAWAJ 🙂 No chyba, że wyczerpałeś już temat, w co wątpię!

    • JavaDevMatt pisze:

      nie przestane, nie przestane. 🙂 Prawdopodobnie nie bede robil materialu co tydzien, tylko co dwa, by sie nie wypalic. No i czasowo troche latwiej.
      Na dniach napisze posta z informacja co dalej z tym wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *