JavaDevMatt.pl – Mateusz Kupilas

Programista, przedsiębiorca, gamedev, bloger.

Jakich materiałów spodziewać się od nowego roku? Sugestie mile widziane :)

Cześć!

Ostatnio często odpisywałem na pytania związane z przyszłością materiałów na kanale YT i blogu. Dlatego postanowiłem zebrać to w krótki wpis.

Od nowego roku wynajmuję w końcu biuro do pracy, będę miał zakończone przeniesienie firmy do z Niemiec do Polski i poważnie zabieram się za kanał YouTube i bloga. M. in. będę zaczynał współpracę z siecią wielokanałową LifeTube – odezwali się do mnie niedawno – zobaczymy co z tego wyjdzie :). Wymaga to wprowadzenia większej ilości regularnych materiałów. Od początku roku jedyną regularną rzeczą był “Programista Na Emigracji” i później “Programista po emigracji” – oprócz 4 tygodni przerwy, w której się przeprowadzałem, udało się utrzymać taką regularność. 🙂 Chciałbym wprowadzić taką regularność również w innych materiałach.

Swoją drogą polecam wszystkim twórcom wyrobienie takiego nawyku regularnych materiałów – nie musimy wtedy podejmować decyzji “kiedy” coś wrzucamy, tylko myślimy o tym “co” wrzucamy – nim mniej decyzji musimy podejmować w jakimś procesie, tym mniej chodzi nam po głowie.

Jakie regularne rzeczy planuję na kanale?

  • dalsze podtrzymanie “Programisty po emigracji” co 2 tygodnie, w którym omawiam jakiś temat związany z pracą programisty, efektywną pracą, albo innym tematem luźno związanym z programowaniem,
  • raz na tydzień materiał, w którym coś programujemy (np. odcinek “Praktycznego Programowania“), film o wzorcach projektowych etc. czyli minimum raz w tygodniu takie “programowanie z komentarzem”, 😉
  • raz na miesiąc polecenie jakiegoś materiału (jak np. polecany materiały do nauki Pythona), lub recenzja,
  • raz na miesiąc film z nowej serii, w której chcę pokazywać postępy/newsy w polskiej scenie gier niezależnych. Przedstawiałem pomysł serii już w środowiskach twórców polskich gier niezależnych. Zainteresowani mogą sobie doczytać o szczegółach w tym dokumencie,
  • raz na miesiąc offtopowy vlog – dużo osób zadaje różne pytania typu: “co to za gitara w tle? Pokażesz nam?”. Chciałbym zacząć nagrywać raz w miesiącu taki losowy, offtopowy vlog. Ot z ciekawości – zobaczymy jak się to przyjmie i jaka będzie reakcja. Kiedyś chciałem coś takiego rozbić na inny kanał YT, albo ostatnio stwierdziłem, że nie warto tego rozdrabniać .

Jeśli uprościmy, że miesiąc ma 4 tygodnie, to wychodzi minimum 9 filmów na miesiąc: 2x programista po emigracji, 4x “jakieś programowanie z komentarzem” ;), 1x polecenie materiału lub recenzja, 1x seria z postępami/newsami w polskiej scenie gier niezależnych, 1x offtopowy vlog.

Jest to taki harmonogram, którego chcę się trzymać. To oczywiście takie minimum. Nie znaczy to, że czasami nie pojawią się dodatkowe, niezaplanowane filmy lub wpisy.

To tyle z rzeczy, które aktualnie sobie zaplanowałem. Jeśli macie sugestie, to piszcie śmiało – nie mogę większości od razu wprowadzić, ale zawsze dodaję taką sugestię gdzieś jako temat do przemyślenia – może wykorzystam taką sugestię za jakiś czas. 😀

Have fun.

Mateusz

3 thoughts on “Jakich materiałów spodziewać się od nowego roku? Sugestie mile widziane :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *