12 02 2018
Tydzień po starcie „IT Startup” – wyniki i dalsze plany
Gra „IT Startup – Gra Karciana” aktualnie jest dostępna na itStartup.pl.
Dokładnie tydzień temu (05.02 o 9:00) wystartowała akcja crowdfundingowa projektu „IT Startup – Gra Karciana” – akcja ostatecznie miała zweryfikować, czy projekt zostanie zrealizowany, czy całość trafi do szuflady nietrafionych pomysłów.
Czas na krótkie podsumowanie ostatniego tygodnia. Był to bardzo wyczerpujący tydzień i z wyników jestem bardzo zadowolony. 🙂
Plan minimum zrealizowany w niecałe 4h. Ponad 300% planu zrealizowane w 24h.
Planem minimum było zebranie 10 000 zł w dni akcji. Dzięki dobrze przygotowanej akcji promocyjnej cel został zrealizowany w niecałe 4 godziny.
Po 12h wpadło 24 594 zł
Ostatecznie po pierwszych 24 godzinach projekt dobił do 32 246zł. Dobry wynik był efektem skoncentrowanej akcji marketingowej (trzeba uderzyć do odpowiednich miejsc, by wywołać viral) oraz atrakcyjnego early bird bonus (bonu dla osób wspierających w pierwsze 24h akcji).
Dokładnie tydzień po starcie wynik to 40 176 zł wsparcia akcji.
Po zakończeniu 30 dni akcji (07.03.2018) zacznę pisać case study z moimi działaniami, które pomogły uzyskać taki wynik (tak jak robię z wszystkimi projektami). Z zewnątrz takie akcje wyglądają często na „miał szczęście i mu się udało” – jednak za wszystkim stało parę miesięcy przygotowań.
Fun fact: oferowałem 3 sloty z logo firmy na boku pudełka gry za wsparcie projektu kwotą minimum 1999zł. Te 3 sloty zostały wykupione w paręnaście godzin. Aktualnie mailowo i na PW strony na FB otrzymałem ponad 10 zapytań firm w sprawie wykupienia loga po wyczerpania limitu na Wspieram.to. Parę firm pytało o logo na froncie pudełka za 2x i 3x tej kwoty, ale zdecydowałem się nie oferować loga na froncie pudełka.
Przy okazji zapraszam do vloga, którego nagrałem 24h po starcie akcji:
Po pierwszych 24 godzinach z atrakcyjnym early bird bonus intensywność wparć projektu oczywiście spadła. Jednak kwota nadal regularnie rośnie. Do końca akcji zostały trochę ponad 3 tygodnie. Myślę, że dobicie do kwoty 50 000zł jest całkiem realne.
Co nie wyszło? Czego się nie spodziewałem?
Nie spodziewałem się, że start akcji wywoła tyle reakcji i ile czasu schodzi na odpisywanie na wiadomości i komentarze. W dzień startu akcji do pracy zabrałem się o 5:30 rano. Na komentarze i maile odpisywałem do 23:00 wieczorem.
Następnego dnia było mniej intensywnie, ale nadal na odpisywanie schodziło większość dnia.
W ramach promowania akcji planowałem tworzenie większej ilości content marketingu (jak opisałem w moim „planie bojowym” akcji), ale na to zwyczajnie brakowało sił. Dodatkowo zaczyna mnie atakować jakieś przeziębienie, przez które przespałem dzisiaj i wczoraj pół dnia. Trochę za dużo tego zaplanowałem. 🙂 Pozostaje usiąść spokojnie z czystką kartką papieru i uporządkować priorytety następnych działań.
Pozytywne efekty edukacyjne
Docelowo gra ma „uczyć, bawiąc”: przez kontakt z pojęciami związanymi z programowaniem ma zainteresować czym jest np. „SOLID„. Już po paru dniach od startu akcji otrzymałem poniższą wiadomość. Dało to niesamowitego kopa motywacyjnego. 😀
Wraz z nowymi pytaniami jako aktualizację projektu na Wspieram.to wrzuciłem kolejnego crowdfundingowego vloga.
Odpowiadam w nim na nowe pytania oraz ogłaszam pierwszy stretch goal projektu (co oferuję, gdy akcja zdobędzie pewien % celu). Wszystkie dowiecie się z vloga – jest też wersja tekstowa w aktualizacji akcji na Wspieram.to.
Co dalej? Wysyłanie prasówki – kontakt z mediami
Czas uderzać z projektem do mediów. Aktualnie znalazłem newsy na temat projektu na:
W tym tygodniu mam zamiar zacząć rozsyłać informacje prasowe na temat projektu. Udało się spełnić parę warunków, by otrzymać zasięg w mediach:
- Projekt w krótkim czasie osiągnął dobry wynik.
- Posiada atrakcyjne graficznie i zabawne ilustracje (dobrze prezentują się w social mediach).
- Projekt na Wspieram.to opowiada zgrabną historię, a nie jest suchym wypisaniem faktów.
Pamiętam, że jak opisywałem efekty crowdfundingu mojego ebooka, to jedną z rzeczy, która wyszła kiepsko, był kontakt z mediami. Podejrzewam, że właśnie przez brak zaprezentowania tego jako historii, która ładnie wygląda w newsach. Za parę tygodni przekonamy się, czy tym razem będzie inaczej. 🙂
Projekt wydaje się lepszym kandydatem na newsy. Mam również więcej doświadczenia w kontakcie z mediami. Zapraszam przy okazji do starszego wpisu, w którym to kiedyś poruszyłem:
Będę musiał się Wam odwdzięczyć! 🙂
Dziękuję Wam za wsparcie projektu! To zdecydowanie najbardziej ryzykowany projekt za który kiedykolwiek się zabrałem. Nigdy nie dałoby się osiągnąć takiego wyniku, gdyby nie Wy – społeczność wokół tego bloga i kanału Youtube. 🙂 Będę się na pewno rewanżował i po wszystkim będzie obszerne case study, by każdy z Was miał przepis krok po kroku, jak zrealizować coś podobnego.
Have fun
Mateusz
Dziś startujemy! (IT Startup – Gra Karciana) Na jakim projekcie uczyć się programowania? Co pisać, by mieć z tego frajdę?
Muszę przyznać, że nie spodziewałem się TAKIEGO sukcesu projektu. 🙂 Gratuluję Mateusz!
„Z zewnątrz takie akcje wyglądają często na „miał szczęście i mu się udało” – jednak za wszystkim stało parę miesięcy przygotowań.”
Myślę, że wcześniejsze przygotowanie szczególnie w postaci dzielenia się postępami (np. wrzucanie informacji o kolejnych iteracjach na grupy związane z programowaniem na FB) zrobiło ogromną robotę. O projekcie usłyszałem już dużo wcześniej – jakoś zupełnie mimochodem widziałem jakiś post – i z każdym kolejnym postem przekonywałem się do projektu coraz bardziej i jak zobaczyłem informacje, że startuje akcja crowdfoundingowa to już byłem przekonany, że w to wchodzę. Gdyby nie to budowanie napięcia to pewnie zupełnie inaczej bym podszedł do tematu 😉
W każdym razie super, że po wszystkim zamierzasz zrobić case study – czekam z niecierpliwością 😉
Piękne case study. Licząc te godziny spędzone nad komentarzami to można powiedzieć, że przelicznik pracy na godzinę się zmniejsza. Mimo wszystko, kto by się tym przejmował skoro zdobywasz ogromne doświadczenie podczas pracy nad takim projektem.