22 11 2016
Sprawy grupy facebookowej bloga
Grupa facebookowa bloga niedawno przekroczyła 2000 osób. Z tej okazji chciałbym uporządkować trochę spraw związanych z tą grupą.
Jaki był pierwotny cel grupy?
Po tym jak kanał YT trochę się rozrósł, zacząłem dostawać zdecydowanie za dużo wiadomości z prośbą o pomoc. Dlatego w dziale kontakt na blogu zamieściłem informację, by w sprawie pytań związanych z programowaniem (a nie bezpośrednio z blogiem/YT) zaglądać grupy bloga na FB – dużo osób sobie wzajemnie pomaga i też od czasu do czasu tam zaglądam. 🙂 Znacznie to odciążyło natłok wiadomości i zaczęła się tworzyć fajne społeczność.
Wystarczy parę prostych zasad, by nie była to kolejna tablica ogłoszeń na FB, tylko miejsce do wzajemnej pomocy w sprawach związanych z programowaniem.
Czym jest ta grupa i czym nie jest
Grupy związane z programowaniem często stają się tablicą ogłoszeń dla pań z działu HR i dla promotorek wydarzeń/szkoleń. Chciałbym by tutaj tak nie było – użytkownicy wrzucające takie rzeczy są konsekwentnie usuwani i dzięki temu grupa nie jest kolejnym słupem ogłoszeniowym, który zaśmieca naszą tablicę na FB.
Rozumiem, że grupy na FB również służą do takich ogłoszeń, ale chciałbym by ta jednak służyła głównie do dyskusji i wzajemnej pomocy. Bardzo się cieszę, że na razie udaje się to w jakimś stopniu osiągnąć.
Najbardziej chciałbym, by na grupie były Wasze projekty i dyskusja na ich temat.
Przedstawianie i komentowanie projektów
Kiedyś na blogu wspomniałem o pomyśle „feedback weekendu”, czyli takim weekendzie w miesiącu, w którym przedstawia się na grupie swój projekt i komentuje się projekty innych. Okazuje się, że społeczność jest jeszcze za mała, by wystarczająco dużo użytkowników przedstawiało regularnie projekty. Jednak samo przedstawianie projektów powinno pozostać – mogą być wrzucane niezależnie od dnia miesiąca. 😉
Proste zasady
- Jeśli pokazujesz swój projekt, to skomentuj przynajmniej jeden projekt innej osoby (w miarę możliwości – możliwe, że dawno projektu innej osoby nie było). Bądźmy fair. Jeśli chcesz coś otrzymać, to daj coś od siebie. 🙂
- Krytyka ma być konstruktywna: zawsze podaj co byś poprawił i dlaczego. Najlepiej podaj link, gdzie ta osoba może coś doczytać. Pamiętaj, że celem jest zachęcać i motywować do rozwoju. Przez pisanie komentarze typu „ale gówno”, albo „napisz od nowa” (bez JAKIEJKOLWIEK wskazówki jak mógłby coś poprawić) nikomu nie pomagasz. Jeśli masz zamiar wyładować swoje frustracje i pisać komentarze, które nikomu nie pomagają, to nie jest to grupa dla Ciebie.
- Napisz coś o projekcie, co przyda się społeczności. Skąd się uczyłeś, jak zaczynałeś etc. Sam link do np. Google Play (bez jakiegokolwiek opisu) nie jest mile widziany. Daj coś od siebie i możesz liczyć na wsparcie społeczności.
- Otwarty kod źródłowy na GitHuba jest miło widziany. 🙂 Jednak to nie jest mus.
- Jeśli pokazujesz projekt, który już kiedyś pokazałeś, to podlinkuj poprzedni wpis i wypisz co od tego czasu zmieniłeś (changelog).
Dlaczego warto pokazywać swój projekt?
- Motywuje to nas do robienia postępów.
- Pozwala otrzymać cenne wskazówki od bardziej doświadczonych kolegów (i koleżanek, w końcu z moich danych wynika, że 4% czytelników bloga to kobiety :D).
- Pomaga nawiązać znajomości do jakiegoś projektu.
- Promujesz przez to swój projekt – jednak pamiętaj, by Twój wpis coś wniósł dla innych. Sama informacja z jakichś książek, źródeł się uczyłeś jest już pomocna.
Mocno zachęcam do prezentowania swoich edukacyjnych (albo większych) projektów i komentowanie projektów innych – nie bójcie się hejtu, bo toksyczne komentarze, które nic nie wnoszą są na bieżąco usuwane. Starajmy się proszę krytykować problem, nie osobę i sugerować poprawkę, a nie jechać po sobie, jak na typowych forach programistycznych. 😀
Unikanie „syndromu Elektrody”
Jak przed chwilą wspomniałem: chciałbym by było to miejsce, w którym nie boimy się zadać pytanie.
Większość z Was pewnie spotkała się z masą for, na których zamiast dyskusji zaczyna się anonimowe wyładowywanie swoich frustracji „bo jak możesz tego nie wiedzieć! Hurr durr! :D”. Pojawi się oczywiście problem osób, które zaczynają wtedy zadawać za ogólne pytania, na które trudno odpowiedzieć, ale to cena, którą płaci się za takie podejście. Gdy widzicie takie pytanie, starajcie się edukować użytkownika, by przedstawił problem szczerzej – pewnie też kiedyś nie potrafiliście sprecyzować pytania. Od czasu do czasu trafia się trol, który stara się wykorzystać taką politykę grupy i „rżnie głupa”, przez co sieje zamęt i zniszczenie ;), ale to jest w miarę sprawnie wyłapywane i usuwane.
Jedynym wyjątkiem są prośby o zrobienie zadań domowych z programowania – opisz proszę przynajmniej jak próbowałeś rozwiązać problem i w jakim miejscu nie wiesz co dalej – wrzucone zadania z dopiskiem „zróbcie” lub ofertami zrobieniem za opłatą będą usuwane.
To tyle. 🙂
Have fun.
Retrospektywa po sprzedaży gry mobilnej – co bym dzisiaj zrobił inaczej? Co ma programowanie do żonglowania? O pracy zespołu.
[…] w niszy IT taki zasięg jest wystarczający, by skutecznie go monetyzować. Udało się też rozkręcić bardzo fajną grupę na Facebooku – odciążam nią przy okazji ilość pytań, które dostaję na PW. Więcej o planie […]