JavaDevMatt.pl – Mateusz Kupilas

Programista, przedsiębiorca, gamedev, bloger.

Jakich podcastów słucham?

Jestem dużym fanem podcastów. Odkąd nie jeżdżę tyle komunikacją miejską (jako student spędzałem tam prawie codziennie czasami po 2-3h), to słucham ich trochę mniej, ale w historii tego co słuchałem trochę się nazbierało. O samych podcastach często wspominam i pojawiają czasami pytania o te podcasty… więc postanowiłem to dzisiaj zebrać. 🙂 Obok nazwy podcastu zaznaczę, czy jest on po angielsku [EN], czy po polsku [PL].

Słuchałem w swoim życiu dużo więcej podcastów, ale tutaj wymieniam te, z których przesłuchałem więcej niż 2-3 odcinki.

Zapraszam.

Podcasty, które dzisiaj słucham

Oto podcasty, które słucham dzisiaj w miarę regularnie.

LostCast [EN]

http://www.lostdecadegames.com/lostcast/

Mój zdecydowany numer jeden. Podcast prowadzony przez niezależne studio gier – Lost Decade Games. Na podcast trafiłem kiedyś, gdy szukałem informacji o tym, jak promować własne gry niezależne. Prowadzący są najsympatyczniejszymi osobami, jakie kiedykolwiek słyszałem w podcaście. Najczęściej rozmawiają w swoich audycjach o gamedesignie i stacku technologicznym wokół HTML5.

Daily Tech News Show [EN]

http://www.dailytechnewsshow.com/

Codzienne newsy technologiczne przedstawione przystępnie i z humorem. Bardzo często słucham tego, gdy jadę do biura.

Smart Passive Income [EN]

https://www.smartpassiveincome.com/podcasts/

Skarbnica wiedzy dla tych, którzy chcą monetyzować swoją działalność w sieci. Nie polecam słuchania wszystkiego od deski do deski, bo tematów jest bardzo dużo – łatwo sobie wyszukać te, które tematycznie pasują do tego co robimy np. jak rozwijacie swój kanał YT, to ten odcinek na pewno się Wam przyda.

Dan Carlin’s Hardcore History [EN]

http://www.dancarlin.com/hardcore-history-series/

Nigdy nie byłem fanem historii w szkole, ale te audycje są ekstremalnie ciekawe. Część jest darmowa, część płatna. Odcinki są często bardzo długie: po 2-3h albo więcej. Jakościowo jeden z najlepszych podcastów, które miałem okazje znaleźć.

Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy [PL]

http://jakoszczedzacpieniadze.pl/podcast

Taki trochę „Patt Flyn” po polsku. Różne tematy związane z zarabianiem w sieci, produktywnością i lokowaniem kapitału. Podobnie jak w Smart Passive Income polecam wyszukać sobie tematy, które są dla Ciebie ciekawe. Bardzo dobrze się słucha.

Music Business Facts [EN]

http://www.musicbusinessfacts.net/

Interesujesz się aspektami biznesowymi branży muzycznej, jak to wygląda o kuchni? Niesamowicie szczery podcast, bez mydlenia oczu. Podczas słuchania czasami trochę przeraża ile pracy musi wykonać muzyk, by żyć na poziomie przeciętnego człowieka. Szczególnie polecam wywiad z Mikael Akerfeldt z Opeth i Alex Webster z Cannibal Corpse. Słucham tego podcastu raczej jako ciekawostki. Kiedyś rozważałem opcję zarabiania na muzyce – jednak fakty są bezlitosne – to brutalna branża: słuchając tego podcastu możecie dowiedzieć się szczegółów o modelach biznesowych muzyków/zespołów.

DevTalk [PL]

http://devtalk.pl/

Nasz rodzimy podcast programistyczny prowadzony przez Macieja Aniserowicza!

Polecam przesłucham rozmowć z Gynvaelem Coldwindem. Możecie też zerknąć na odcinek, w do którego Maciej mnie zaprosił. Było to bardzo stresujące doświadczenie, ale podobno wyszło całkiem fajnie. 😀

The Needle Drop Podcast [EN]

https://www.youtube.com/playlist?list=PLP4CSgl7K7oonf7YZYbs6EzZQ9yvdegm_

Podcast prowadzony przez Anthony Fantano – swoją drogą polecam też jego kanał YT, gdy macie ochotę zerknąć na świetne recenzje albumów muzycznych. Podcast to głównie wywiady z ciekawymi osobami działającymi w sieci oraz branży muzycznej. Szczególnie polecam odcinek z Filthy Frank.

Wywiady z przedsiębiorcami u Kamila Cebulskiego [PL]

http://www.kontestacja.com/?p=episode&program=4

Kamil Cebulski, to kontrowersyjna osoba. Można się za paroma jego poglądami nie zgadzać (ekstremalnie wolnościowe), ale jego wywiadów z przedsiębiorcami słucha się mi bardzo przyjemnie – polecam.

Upvoted by Reddit  [EN]

https://soundcloud.com/upvoted

Podcast porusza najciekawsze historie, które powstały na Reddicie. Świetne do posłuchania jako ciekawostka na spacerze, albo podczas jazdy samochodem/busem.

TechMuze [EN]

http://www.techmuzeacademy.com/category/podcast

Podcast o produkcji muzyki, branży muzycznej i promowaniu swoich produkcji.

Odwyk.com [PL]

http://www.odwyk.com/

Podcast religijno/filozoficzny Martina Lechowicza. Sam nie jestem religijną osobą, ale lubię posłuchać co Martin ma do powiedzenia na różne tematy. Więcej ludzi powinno poruszać tematy religijne z takim dystansem jak w tym podcaście.

Podcasty, które kiedyś słuchałem

Istnieje masę podcastów, które kiedyś słuchałem, ale dzisiaj praktycznie już nie słucham (ewentualnie bardzo sporadycznie) – albo dlatego, bo nie pojawiają się już nowe odcinki, albo z innych powodów (np. postanowiłem kiedyś świadomie odciąć się od wszelkiej polityki – stąd eliminuję te polityczne).

Agent Tomasz [PL]

http://agentomasz.pl/

Bardzo dobry jakościowo podcast, gdy interesujecie się polityką. Regularnie słuchałem go gdy powstał. Później zdecydowałem, że nie chcę tracić czasu i nerwów przez interesowanie się politykę i go odstawiłem. Jednak jeśli interesujecie się polityką i tematyką wolnościową, to jest to coś dla Was.

Firma na emigracji [PL]

http://www.kontestacja.com/?p=episode&program=42

Jeden z wielu fajnych podcastów pojawiających się w radiu Kontestacja. Maciej Bienert rozmawia o emigracji, prowadzeniu firmy w Niemczech i polityce. Podobnie jak w przypadku podcastu Agent Tomasz – przestałem słuchać po tym, jak postanowiłem wyciąć z mojego życia politykę.

Tajemnice III RP [PL]

http://www.radionafali.com/archiwum-podcastow/tajemnice-iii-rp/

Podcast o „starych dobrych czasach” PRL-u. 🙂 Niektóre odcinki są naprawdę bardzo ciekawe – niestety od dłuższego czasu nie pojawiają się nowe audycje.

Fridomia [PL]

http://www.kontestacja.com/?p=episode&program=26

Podcast Sławka Muturi. Sławek odwiedził prawie każdy kraj na świecie (albo każdy? Już dokładnie nie pamiętam). Dużo podróżuje, opowiada o biznesie, wolności finansowej (m. in. przez rozwinięcie biznesu i kupowanie mieszkań na wynajem). Przyjemnie wspominam ten podcast – niestety aktualnie nie pojawiają się nowe audycje.

Wydanie główne Kontestacji [PL]

http://www.kontestacja.com/?p=episode&program=1

Regularnie słuchałem wydania głównego radia Kontestacja w okolicach 2010-2013. W ciekawy sposób komentują rzeczywistość. Specyficzny humor i klimat. 🙂 Sporadycznie jeszcze czasami coś posłucham, ale jest to również jeden z tych podcastów, które odstawiłem przez odizolowanie się od polityki.

Elder Lore [EN]

https://elderlore.wordpress.com/

Podcast o świecie przedstawionym w świecie Morrowind i serii Elder Scrolls. Polecam wszystkim fanom serii. 🙂 Niestety nie pojawiają się już nowe odcinki.

A Game at Dinner [EN]

http://airpodcast.com/category/agameatdinner/

Podobine jak Elder Lore – podcast o Morrowindie – tyle że nastawiony na porady związane z grą. Gdy jesteś fanem Morrowinda, to jest to pozycja dla Ciebie! Niestety od dłuższego czau nie pojawiają się tu nowe materiały.

Jan Fijor zaprasza [PL]

http://www.kontestacja.com/?p=episode&program=3

Kolejny z tych „politycznych”, które z czasem zdecydowałem się wyciąć z mojego codziennego życia. Janek ma ogromne doświadczenie w biznesie i bardzo ciekawe poglądy. Warto dać mu szansę.

Koczowisko Dekadencji [PL]

http://www.kontestacja.com/?p=episode&e=3231

Marcin Hugo Kościński i Martin Lechowicz – jeden z tych podcastów „do posłuchania”, bo to po prostu sympatyczny duet. Na luzie o różnych tematach. Niestety aktualnie nie pojawiają się nowe odcinki – a szkoda!


5 thoughts on “Jakich podcastów słucham?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *