JavaDevMatt.pl – Mateusz Kupilas

Programista, przedsiębiorca, gamedev, bloger.

Domowa Apteczka – aplikacja na androida, którą napisał dawny kolega z pracy

Nie jestem fanem wpisów gościnnych, ale dla Marka postanowiłem zrobić wyjątek.

Jest to znacznie bardziej doświadczony kolega, z którym przez jakiś czas pracowałem w jednym biurze w Katowicach. Dzięki niemu i paru innym osobom (m. in. programista, którego możecie wygooglać pod frazą „król bigosu” – kolega ten lubił podgrzewać bigos w mikrofalówce w biurze (i tym samym umilać dzień pracy wspaniałymi zapachami), stąd pomysł na google bombing tej frazy -> przy okazji sprawdziłem się w firmie jako pozycjoner stron www w wyszukiwarkach ( ͡° ͜ʖ ͡°)) nauczyłem się całkiem sporo na praktykach i później w pierwszej pracy jako programista, by dzisiaj dalej się rozwijać.

By dodatkowo odciążyć mnie od pytań o programowanie na androida, Marek będzie odpowiadał na Wasze pytania (dotyczące głównie jego aplikacji, ale może znajdzie czas, by odpowiedzieć na inne pytania dotyczące jego pracy) w tym znalezisku na Wykop.pl.

Tyle z mojej strony. Zapraszam na wpis gościnny Marka.

Dlaczego napisałem aplikację Domowa Apteczka?

apteczkaKiedy w październiku 2014 roku po powrocie z pracy do domu z torbą pełną leków dla naszego przeziębionego syna usłyszałem:

„Maro! Przecież ten syrop już mamy! Po co go kupiłeś?”

postanowiłem, że muszę coś z tym zrobić! 🙂

Pomyślałem, że znajdę w sklepie Google Play (bo przecież tam już jest wszystko) aplikacje dzięki której będę wiedział jakie leki mamy w domu co znacznie ułatwi mi kontrolowanie naszej domowej apteczki. Niestety okazało się, że nie potrafię znaleźć żadnej aplikacji spełniającej moje wymagania/założenia.

Wtedy pierwszy raz wpadł mi do głowy pomysł napisania własnej aplikacji mobilnej dzięki której będę mógł zarządzać swoimi domowymi lekami. W końcu napisałem już jedną „grę” na androida MS-DOS
Space vs Backspace (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.marekpol.spacevsbackspace) więc postanowiłem wziąć się do roboty.

W pierwszej kolejności musiałem zdecydować się czy chcę aby to była aplikacja natywna czy hybrydowa. Każde z podejść ma swoje plusy i minusy, ja zdecydowałem się na aplikację hybrydową.

Po wyborze typu aplikacji przyszedł czas na research dostępnych rozwiązań/frameworków dzięki którym będę mógł taką aplikację napisać.

Po kilku rozmowach ze znajomymi oraz przeczytaniu kilku tutoriali, przeglądnięciu, pluginów zdecydowałem, że Apache Cordova (https://cordova.apache.org/) spełnia moje wymagania i to on zostanie przeze mnie użyty.

Wtedy zaczął się najciekawszy etap czyli rozpoznanie i pisanie przykładowej aplikacji oraz prototypu. Pisanie przy użyciu Apache Cordova okazało się bardzo przyjemne i nie sprawiało żadnych problemów.

apteczka2

Niestety problemem okazał się remont dużego pokoju, który rozpoczęliśmy w listopadzie 2014 roku. Zostałem wtedy pozbawiony mojego biurka przy którym pracowałem a praca z laptopem na kolanach niestety w moim przypadku nie zadziałała. Był to moment w którym przerwałem pracę nad moją aplikacją.

Wszystko zmieniło się w styczniu, kiedy podczas jednej z rozmów telefonicznych z moim znajomym opowiedziałem mu o moim pomyśle a od powiedział:

„Wiesz Marek. Ja właśnie takiej aplikacji szukałem/potrzebowałem tydzień temu!”

Tak się złożyło, że w styczniu przyjechał do nas zamówiony stół do dużego pokoju tak więc odzyskałem miejsce do pracy:)

Znajomy doradził mi abym napisał wniosek o dotację od razu do Brukseli tak więc skupiłem się na aplikacji Domowa Apteczka od strony specyfikacji funkcjonalnej. Przygotowałem dokument opisujący wszystkie funkcjonalności aplikacji skupiając się na tym aby aplikacja była jak najprostsza ale spełniała moje wymagania. Pod koniec stycznia miałem gotową specyfikację i mogłem skupić się na zapoznaniu z wnioskiem o dotację.

Jednak w tym momencie wygrała moja niecierpliwość i pomyślałem sobie:

„Jeżeli nikt przez 4 miesiące nie napisał jeszcze takiej aplikacji to nie mogę czekać kolejnych trzech tylko muszę to zrobić jak najszybciej!”

Postanowiłem więc, że nie będę pisać wniosku tylko sam napiszę moją aplikację. Nie wiem czy podjąłem słuszną decyzję czy nie ale postanowiłem, że to zrobię.

Nie byłem zbytnio zadowolony z wyglądu mojego prototypu więc zacząłem szukanie frameworka jeszcze raz. To był strzał w 10 ponieważ znalazłem Ionic Framework (http://ionicframework.com/) który teoretycznie jest „nakładką” na Apache Cordova ale jego komponenty o wiele bardziej mi odpowiadały:)

W między czasie zobaczyłem ten -> https://www.youtube.com/watch?v=WuiHuZq_cg4 przykład użycia biblioteki AngularJS (https://angularjs.org/) i stwierdziłem, że muszę użyć AngularJS w moim projekcie.

Krok po kroku pisałem Domową Apteczkę dodając potrzebne funkcjonalności. Po dwóch miesiącach pracy (pracowałem głownie wieczorami 2-4 godziny ale nie codziennie) na początku kwietnia poprosiłem znajomych i rodzinę o przeprowadzenie testów „Friends and Family”, po poprawie kilku błędów postanowiłem wdrożyć aplikację do sklepu Google Play.

Tak właśnie wygląda moja krótka historia tworzenia mojej aplikacji Domowa Apteczka.

W chwili pisania tego artykułu posiadam 117 zdefiniowanych leków w aplikacji. Podczas porządkowania mojej domowej apteczki i wprowadzania danych do Domowej Apteczki wyrzuciłem ponad 30 przeterminowanych lekarstw.

apteczka1

Obiecany opis aplikacji:

Czym jest Domowa Apteczka?

To aplikacja w której przechowujesz listę leków jakie obecnie posiadasz w swoim domu (swojej domowej apteczce). Podstawowym założeniem Domowej Apteczki jest prostota i funkcjonalność! Domowa Apteczka jest prostą ale za to niesamowicie funkcjonalną aplikacją dzięki której w końcu
będziesz mieć porządek w swoich lekach, będziesz wiedzieć jakie leki posiadasz, kiedy zbliża się ich data ważności, ile masz czasu na zużycie leku po otwarciu oraz będziesz wiedzieć kto z domowników używa poszczególnych leków (za pomocą tagów).
Dzięki funkcjonalności skanowania kodów kreskowych:

  • przyśpieszysz proces dodawania leku do Domowej Apteczki
  • w prosty sposób sprawdzisz czy dany lek posiadasz już w swojej domowej apteczce

Jakie będę mieć korzyści z używania Domowej Apteczki?

  • oszczędność pieniędzy!
  • porządek w swoich lekach
  • kontrola daty ważności leków
  • podział leków na kategorie (tagi)

Strona www aplikacji Domowa Apteczka – http://domowaapteczka.com.pl

Strona aplikacji w Google Play – https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.emperempe.domowaapteczka

apteczka

One thought on “Domowa Apteczka – aplikacja na androida, którą napisał dawny kolega z pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *