22 04 2016
Cykliczny event grupy facebookowej! – „Feedback Weekend”
UWAGA! Wpis nie jest już aktualny
Zapraszam do nowego wpisu na temat grupy facebookowej bloga -> klik.
Niżej stary wpis, jeśli ktoś ma ochotę przeczytać. 😉
Jedną z najczęstszych próśb, które dostaję na PW jest „zerknij na mój projekt/kod„. Na początku istnienia bloga i kanału YT to robiłem, ale aktualnie na tyle się to rozrosło, że nie mam szans tego robić dla każdego indywidualnie.
Chciałbym zorganizować jakiś cykliczny event, który pozwala rozwiązać ten problem. 🙂
Główny problem
Głównym problemem pokazywania swoich projektów na forach programistycznych (i wielu innych miejscach) jest to, że przesiaduje tam sporo frustratów z przerośniętym ego. Każda osoba, która śmie zacząć swoją przygodę z programowaniem, jest często mieszana z błotem przez takie osobniki. Zamiast zachęcać do pokazywania swoich projektów, jesteśmy do tego zniechęcani i generalnie często panuje toksyczna atmosfera. Chciałbym to zmienić w grupie facebookowej bloga.
Cykliczność
Chciałbym, by projekty były przedstawiane zawsze w okolicach pierwszego weekendu miesiąca. W tym momencie zawsze macie cały miesiąc, by coś przygotować i w pierwszy weekend miesiąca dodajecie post na grupę. Przy okazji członkowie grupy mają fajny zbiór projektów, na które mogą zerknąć.
Nazwijmy ten weekend „Feedback Weekend„. 🙂
Oczywiście projekty możemy śmiało komentować cały miesiąc, ot chciałbym by fala dodawania projektów była tylko raz na miesiąc. Znając datę kiedy publikujemy, mamy większą motywację, by do tego czasu trochę doszlifować projekt i panuje większy porządek.
Dlaczego nie częściej? Uważam, że lepiej jest mieć mniej wpisów, ale za to lepszą jakość. Dodatkowo ustalony cykl dodawnia motywuje, by na początek miesiąca przygotować coś do pokazania. 🙂
Proste zasady
- Jeśli pokazujesz swój projekt, to skomentuj przynajmniej jeden projekt innej osoby. Bądźmy fair. Jeśli chcesz coś otrzymać, to daj coś od siebie. 🙂
- Krytyka ma być konstruktywna: zawsze podaj co byś poprawił i dlaczego. Najlepiej podaj link, gdzie ta osoba może coś doczytać. Pamiętaj, że celem jest zachęcać i motywować do rozwoju. Przez pisanie komentarze typu „ale gówno”, albo „napisz od nowa” (bez JAKIEJKOLWIEK wskazówki jak mógłby coś poprawić) nikomu nie pomagasz. Jeśli masz zamiar wyładować swoje frustracje i pisać komentarze, które nikomu nie pomagają, to nie jest to grupa dla Ciebie.
- Napisz coś o projekcie, co przyda się społeczności. Skąd się uczyłeś, jak zaczynałeś etc. Sam link do np. Google Play (bez jakiegokolwiek opisu) nie jest mile widziany. Daj coś od siebie i możesz liczyć na wsparcie społeczności.
- Otwarty kod źródłowy na GitHuba jest miło widziany. 🙂 Jednak to nie jest mus.
- Jeśli pokazujesz projekt, który już kiedyś pokazałeś, to podlinkuj poprzedni wpis i wypisz co od tego czasu zmieniłeś (changelog).
Dlaczego warto pokazywać swój projekt?
- Motywuje to nas do robienia postępów.
- Pozwala otrzymać cenne wskazówki od bardziej doświadczonych kolegów (i koleżanek, w końcu z moich danych wynika, że 4% czytelników bloga to kobiety :D).
- Pomaga nawiązać znajomości do jakiegoś projektu.
- Promujesz przez to swój projekt – jednak pamiętaj, by Twój wpis coś wniósł dla innych. Sama informacja z jakichś książek, źródeł się uczyłeś jest już pomocna.
Może z konkursem?
Zastanawiam się, czy za jakiś czas nie podpiąć pod to jakiś konkurs. Np. najciekawszy projekt (albo najbardziej wartościowy dydaktycznie – połączy z np. tutorialem) otrzyma jakąś nagrodę od sponsorów, którzy co jakiś czas się do mnie odzywają.
Jednak pierwszym krokiem niech będzie rozpoczęcie tego cyklicznego cyklu pokazywania projektów. Jak to się dobrze przyjmie i będzie zainteresowanie, to kolejnym krokiem będzie podpięcie pod to jakiegoś konkursu. 🙂 Nie warto robić za dużo rzeczy jednocześnie.
Inne informacje odnośnie grupy facebookowej
Chciałbym uniknąć, by grupa stała się kolejnym słupem ogłoszeniowym. Widzimy to w wielu większych grupach na FB.
Dlatego komercyjne ogłoszenia będę usuwane. Oferty pracy, zaproszenia na konferencje etc. Rozumiem, że jest to coś co może potencjalnie interesować członków grupy, ale zawsze wychodzi na to, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.
Ogłoszenia odnośnie szukania kogoś do wspólnej pracy nad projektem są ok. 🙂 Grupa ma być od tego, by sobie wzajemnie pomagać i nawiązywać nowe znajomości z osobami o podobnych zainteresowań. Nie chcę, by grupa stała się kolejnym słupem ogłoszeniowym dla pań z HR i organizatorów szkoleń.
Jeśli Ci to odpowiada, to zapraszam do grupy.
Reagowanie na troli
Nie da się uniknąć troli – osób, które wejdą do grupy tylko dlatego, by smarować gównem. Takie osoby chcą się dowartościować przez zwrócenie na siebie uwagi. Nie dawajcie im tego czego chcą – nie odpisujcie im. Jeśli znajdziecie kogoś, kto ewidentnie obraża, to zgłoście taki post i usunę osobę z grupy. Nie ma co marnować klawiatury na dyskusje z toksycznymi ludźmi.
O certyfikacie z Javy SCJP/OCPJP – czy warto, jak się przygotowywałem etc. Podsumowanie akcji ebooka „Junior Developer” na PolakPotrafi
Jak ktoś ma 'problemy’ ze swoimi kodami, to z czystym sumieniem polecam mu http://forum.pasja-informatyki.pl/
*Mam nadzieję, że nie uznacie tego za reklamę, jeśli tak, to skasujcie 🙂