JavaDevMatt.pl – Mateusz Kupilas

Programista, przedsiębiorca, gamedev, bloger.

Co dalej? Powrót do tutoriali i inne plany

Kiedyś obiła mi się o uszy taka prosta reguła, której chcę się trzymać:

Set a goal – reach it – plan again.

Moim celem na pierwszą połowę tego roku było wydanie książki papierowej. Cel udało się zrealizować – parę rzeczy warto jeszcze zoptymalizować (o czym za chwilę), ale generalnie cel samodzielnego wydania książki mogę już odhaczyć.

Całość podsumowałem w formie retrospektywy:

Retrospektywa z samodzielnego wydania książki „Junior Developer”

Teraz czas, by planować co robić dalej… i może zrobić sobie w końcu jakiś urlop 😀

Optymalizacja tego co udało się zbudować

Przez prawie 3 lata naprodukowałem się na YouTube i na blogu z materiałami. Czas to wszystko teraz trochę zoptymalizować, by kierować użytkownika w odpowiednie miejsca (np. promować wydaną książkę), czy lepiej prezentować starsze treści dla nowego czytelnika.

W tym celu zrobiłem solidny update podstron:

Te podstrony były bardzo przestarzałe (zawierały informacje sprzed ponad roku).

Podobnych optymalizacji wymaga parę obszarów mojej działalność. Potrzebuję m. in.

  • nowego filmu promocyjnego książki (stary film dotyczy typowo e-booka i był nagrany z myślą o akcji crowdfundigowej – zdecydowanie muszę nagrać nowy),
  • strony z wizytówką, którą mógłbym wysyłać firmom, które są zainteresowane współpracą reklamową (mam to wszystko bardzo porozrzucane),
  • nowego filmu zapraszającego na kanale YT (stary jest mocno nieaktualny),
  • optymalizacji opisów większości moich filmów i wpisów na blogu.

Niby takie drobne sprawy – ale przez różne drobne niedociągnięcia długofalowo dużo się przez to traci. Zadziwiająco dużo czasu schodzi na taką optymalizację.

Powrót do nagrywania tutoriali

Przez sprawy związane z książką ostatnio trochę zaniedbałem nagrywanie tutoriali. Jest to jedna z rzeczy, którą chcę w końcu wznowić. 😀 Lubię je nagrywać, ale ostatnio brakowało na to czasu.

Na pierwszy ogień pójdzie domknięcie serii „Praktyczne Programowanie” z LibGDX. Później zobaczmy co się dalej wymyśli. Może Phaser?

Trzeba w końcu odpocząć

Ostatni tydzień zrobiłem sobie już trochę luźniejszy, ale warto w końcu wybrać się na jakiś normalny urlop. Nie pamiętam kiedy ostatnio tydzień z rzędu nie zajmowałem się jakimś swoim projektem. Jak pracowałem na etacie i brałem urlop, to praktycznie zawsze pracowałem przy swoich projektach. 😉 Mam nadzieję, że w sierpniu uda się zrobić sobie więcej niż tydzień normalnego urlopu – docelowo planowane jest 12 dni. 😀

Wiem jaki podcast chciałbym prowadzić

Już kiedyś planowałem założenie podcastu, w którym robiłbym wywiady. Powstał nawet jeden sensowny odcinek. Planowałem rozmawiać z ludźmi o nauce programowania, ale ten temat mi się już strasznie przejadł: ileż można. 😀 Gdy zabieram się za coś nowego (podcast z wywiadami), to chciałbym temat, na który mam ochotę. Strasznie lubię rozmawiać o realizowanych projektach… dodatkowo na blogu dużym zainteresowaniem cieszą się retrospektywy z moich projektów… to może podcast typowo o retrospektywach z projektów? Wiem, że chciałbym coś takiego prowadzić, albo przynajmniej chciałbym spróbować nagrać 2-3 odcinki, by zobaczyć jak się pomysł przyjmie. 🙂 W trzecim kwartale tego roku zobaczymy, czy pomysł przejdzie.

Powoli pracuję nad drugim produktem

W podsumowanie roku pisałem o tym, że mam zamiar wydawać mniej więcej jeden produkt na rok, by finansować czas, który poświęcam na bloga i kanał YouTube. Nie chcę jeszcze zdradzić nad czym aktualnie pracuję, bo nie jestem jeszcze w 100% pewny, czy na pewno na to się zdecyduję… na razie zdradzę tylko, że prototypuję produkt edukacyjno/rozrywkowy – gatunkowo coś, co „od zawsze” chciałem zrobić. Może niedługo zdradzę szczegóły. 😉

Domknięcie eksperymentu z grą webową Evil Slime City

W ramach inicjatywy #dajsiepoznac pisałem DevLoga projektu gry webowej. Chcę dokończyć eksperyment monetyzacji takiej gry webowej w sposób, który opisałem w tym wpisie (czyli przez „sponsorship). Mam nadzieję, że uda się projekt domknąć w lipcu i będę mógł zdać raport z eksperymentu monetyzacji małej gry przeglądarkowej. 🙂 Ostatnio dorobiłem już m. in. tablicę najlepszych wyników. Dodam jeszcze parę plansz (aktualnie jest ich 10) i postaram się uderzyć z grą do portali z grami webowymi.

Jak masz ochotę zagrać i spróbować zapisać się na tablicę wyników: tu masz link do grywalnej wersji.


2 thoughts on “Co dalej? Powrót do tutoriali i inne plany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *